Przepis na idealny barszcz mam od znajomego kucharza. Genialny patent z surowym burakiem
Barszcz na zakwasie nie ma sobie równych. Zrobienie takiego barszczu nie jest trudne, ale warto znać kilka zasad i prostych patentów, które sprawią, że będzie miał głęboki smak i jednocześnie piękny kolor. Ja swój przepis mam od Leszka Wodnickiego, półfinalisty drugiej edycji polskiego programu MasterChef, który prowadzi w Szczecinie własną szkołę gotowania. To przepis, z którym poradzi sobie każdy.
Jak zrobić wigilijny barszcz na zakwasie?
Podstawą barszczu jest dobry zakwas z buraków. Taki zakwas można zrobić samemu (należy go wówczas nastawić nie później niż 5-7 dni przed Wigilią) albo kupić z dobrego źródła.
Leszek Wodnicki przygotowanie zupy zaczyna od przesmażenia warzyw na oliwie i maśle. To prosty zabieg, który sprawia, że finalnie zupa ma głęboki smak i jest pełna aromatów. Zakwas dodaje się dużo później i co ważne, nie należy go już zagotowywać.
Dla mnie zaskoczeniem było to, że kucharz do gotowego już barszczu (jeszcze ciepłego) wrzucił surowego, obranego ze skórki buraka (można go przekroić na pół). Ten prosty zabieg okazał się być genialny: dzięki temu kolor barszczu staje się bardziej intensywny, ale burak ma też wpływ na smak. Buraka można na drugi dzień z barszczu wyjąć. I tu ważna rada: ten barszcz najlepiej ugotować dzień wcześniej.
Przepis: Idealny barszcz wigilijny
Przepis od kucharza Leszka Wodnickiego.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 187 w każdej porcji
Składniki
- 2 l wody
- 6 średnich buraków
- 1 korzeń pietruszki
- 1 por
- 2 marchewki
- 1 seler
- 1 cebula
- 20 g suszonych grzybów
- 1 l zakwasu z buraków
- 4 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 8 ziaren czarnego pieprzu
- 1 łyżka suszonego majeranku
- sól, pieprz
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka masła
dodatkowo:
- 1 mały burak
Sposób przygotowania
- Szykowanie grzybów i warzywGrzyby zalej wodą i odstaw. Wszystkie warzywa (buraki również) pokrój w kostkę i podsmaż na oliwie i maśle. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, zalej wodą i gotuj na wolnym ogniu przez godzinę.
- Robienie barszczuDodaj grzyby, gotuj ok. 15 minut, dodaj zakwas, majeranek i podgrzewaj ok. 30 minut (już bez zagotowywania). Przecedź barszcz, wrzuć surowego buraka i odstaw na noc.
Jak podawać barszcz wigilijny?
Barszcz na zakwasie można podać z tradycyjnymi uszkami z grzybami, w towarzystwie krokietów albo pasztecików. Jest świetny jako barszcz do picia, w tej postaci doskonale smakuje zaserwowany do pierogów z różnym nadzieniem czy bigosu.
Ważne, aby odpowiednio podgrzać tradycyjny barszcz na zakwasie przed podaniem. Ma być gorący, ale należy uważać, aby go nie zagotować, bo straci ładny kolor i idealny smak.